Az elülső keresztszalag sérülések gyakoriak a sportban, a sérülések mintegy 70 %-a non kontakt. A nőknél az elülső keresztszalag sérülés 2-8-szor nagyobb valószínűséggel fordul elő, mint a férfiaknál. A quadriceps és hamstring izomcsoportok dinamikusan szabályozzák a térdet, a megváltozott erő egyensúlynak köszönhetően (főként a hamstring izomcsoport esetében) nagyobb az esély az ACL sérülésre. A női résztvevőknél mért dinamikus mozgások esetében jellemzőbb, hogy a négyfejű combizom csoportot használják dominánsan, míg az ellenkező nemnél ez nem annyira meghatározó. A quadriceps izomcsoport fokozott aktivációja a landolás során megváltoztatja a térdre ható erőt/terhelést. A térd valgus helyzete, a csípő berotációja és a térd flexiós szögének csökkenése tovább növelheti a ACL sérülés esélyét. Korábbi szakirodalmak alátámasztják, hogy a nők hajlamosak felegyenesedett testtartással landolni, amelynél hiányzik a csípő- és a térdízületben lévő flexió, amely gátolná a megfelelő erőelnyelést és minimalizálná a térdízület valgus állását. Ebből következtethető, hogy a keresztszalag sérülés mechanizmusát vizsgálva érdemes megfigyelni a térdflexiót és extenziót, valamint a neuromuszkuláris kontrollt.
A neuromuszkuláris fáradás csökkent neuromuszkuláris kontroll eredményez, amely megváltoztatja a kinematikai változókat és negatívan hathat a térdízületre szintén növelve a sérülés lehetőségét.Az alábbi cikkben azt vizsgálják miként hat az akut fáradtság a kinematikai és az izomaktivitási paraméterekre a dinamikus egylábas felugrásoknál mindkét nemnél.
A mérésben 9 női (életkor: 22,3 ± 3,4 év) és 7 férfi résztvevő (életkor: 21,3 ± 2,6 év) végezte el a triple hop ugrás (THop) és az egylábas ugrást (SJump). Az alsó végtagi kinematikai paramétereket Qualisys mozgáselemző rendszerrel mérték az izomaktivitást pedig elektromiográffal.
A THop során a neuromuszkuláris fáradtság hatására szignifikánsan csökkent a maximális csípőflexió szöge (P=.01), maximális térdflexió szöge (P = .039), továbbá mindkét nemnél csökkenés volt megfigyelhető a csípőflexió a fáradást követően (P = .033).
A Sjump során a férfiaknál fáradtság hatására nőtt a csípőflexió szögsebessége, míg a nőknél csökkent (P = .03). A gluteus maximus aktivációja nőtt, az erector spinae aktivációja pedig csökkent a nőknél a THop során (P = .053 és P =.023,.
Következtetésképp elmondható, hogy a férfiak és nők különbözőképpen kompenzálnak a csípő extensorok és térdflexorok fáradását követően.
Cikk: https://journals.sagepub.com/doi/epub/10.1177/23259671231215848